Lyrikudgivende bogforlag

Søger du et bogforlag at sende en digtsamling til?

Udgiver dit forlag (andres) lyrik og vil du på listen, så send mig en mail på krabat@menneske.dk.

* modtager ikke manus på email
** medproduktionsforlag

Antipyrine antipyrinepress@gmail.com
Asger Schnacks forlag asgerschnack@gmail.com
Attika attika@attika.dk
Basilisk ADMIN@BASILISK.DK
Brændpunkt forlaget.braendpunkt@gmail.com
Byensforlag thomas@byensforlag.dk
Copenhagen Storytellers i@copenhagenstorytellers.dk
Det københavnske Forlag Chris og Guldmann forlag@crisguldmann.dk
Det poetiske bureaus forlag info@detpoetiskebureau.dk
Dreamlitt info@dreamlitt.com
ECEdition forlag@ec-edition.dk
Ekbatana forlaget@ekbatana.dk
Eksperimental Forlag eforlag@mail.dk
Forlaget Arena mail@forlagetarena.dk
Forlaget Escho anders@escho.net
Forlaget Helle info@forlaget-helle.dk
Forlaget Ries mr@riesforlag.dk
Forlaget Se, sne! forlagetsesne@menneske.dk
Forlaget Spring (kun lidt skønlitteratur) info@forlagetspring.dk
Forlaget Wunderbuch post@forlaget-wunderbuch.dk
Fuglekøjen info@fuglekoejen.dk
Gladiator info@forlagetgladiator.dk
Gyldendal * http://www.gyldendal.dk/en/virksomhed/indsend-manuskript
Hagla redaktionen@hagla.dk
Hovedland mail@hovedland.dk
Højersforlag info@hojersforlag.dk
Jorinde og joringel jorinde@joringel.dk
Kronstork kronstork@kronstork.dk
http://kronstork.dk/manuskripter/
Laboratoriet for æstetik og økologi miriam.wistreich@gmail.com
Lindhardt & Ringhof
Løvensforlag info@loevensforlag.dk
mellemgaard ** mellemgaard.forlaget@mellemgaard.dk
mellemgaard.forlaget@gmail.com
Ovbidat Forlag (Forlaget Organiseret vold begåetI mod den Almindeligetale) ovbidat@gmail.com
Ovopress ovopress@gmail.com
Peoples Press info@artpeople.dk
Politikens forlag info@jppol.dk
Politisk Revy politiskrevy@webspeed.dk
Ravnerock ** post@ravnerockforlaget.dk
Rosinante * http://rosinante-co.dk/da/Indholdssider/Manus.aspx
Samlerens Forlag * http://rosinante-co.dk/da/Indholdssider/Manus.aspx
TurbineForlaget post@turbine.dk
Vandkunsten info@forlagetvandkunsten.dk

* modtager ikke manus på email
** medproduktionsforlag

Litteratur-tidsskrifter A-A

55 danske, 56 svenske, 32 norske, 1 finsk, 4 finlandssvenske og 2 amerikanske tidsskrifter, som trykker og skriver om poesi (feb 2017)

55 danske, 56 svenske, 32 norske, 1 finsk, 4 finlandssvenske og 2 amerikanske tidsskrifter på listen, som aktivt trykker og skriver om poesi. Dertil arkiver og aflidte i de skandinaviske lande – som de vurderes relevante for eftertiden eller melankolien.

Jeg aner, at der er flere… Kender du flere?  Læs videre “Litteratur-tidsskrifter A-A”